NOS – CO ROBIĄ ZAPACHY?

Kiedy mówimy o węchu, musimy również rzucić okiem na sam zmysł. Nos jest ważny dla oddychania, ponieważ powietrze do płuc jest w nim ogrzewane, a zanieczyszczenia są tutaj filtrowane. Na górze jamy nosowej znajduje się właściwy zmysł.

reukorgaan.jpg

Możemy wyczuwać jedynie substancje, które unoszą się w powietrzu jako gaz lub para. Percepcja zapachu następuje, gdy substancje zapachowe rozpuszczają się w warstwie śluzu i są rozpoznawane przez specjalne komórki zmysłowe. Komórki receptorowe działają specyficznie dla określonej substancji zapachowej, co oznacza, że mamy tylko ograniczoną liczbę komórek, aby na przykład móc wyczuć różę. Oznacza to również, że istnieje maksymalna ilość zapachów, które możemy wyczuwać. Przy przeciążeniu przestajemy nawet czuć zapach i nie możemy już wyczuć zapachu, który jest tak obficie obecny.

Fascynujące fakty

Wąchanie nosem i smakowanie w ustach są ze sobą nierozerwalnie związane. Kiedy jesteśmy poważnie przeziębieni, nie jesteśmy już w stanie dobrze smakować. Mówimy: Smakowanie = Wąchanie + Smakowanie.

Węch jest przydatny przy ocenie jedzenia i ostrzega nas, gdy coś jest nie w porządku. Jest to „najstarszy” zmysł i jest ściśle związany z naszym życiem emocjonalnym, takimi jak popędy i lęki. Zapach może subtelnie wpływać na nasze życie emocjonalne. Kilka przykładów:

Amerykańskie badania wykazały, że kupno domu jest stymulowane przez obecność zapachu świeżo upieczonego chleba.

Słynna japońska etyka pracy jest częściowo spowodowana faktem, że wiele firm rano rozprowadza przez klimatyzację olejek cytrynowy i inne pobudzające zapachy.

W paryskim metrze w niektórych miejscach rozprzestrzenia się zapach sosny, aby pasażerowie mogli się zrelaksować.

Opis zapachów

Zapachy można opisać jedynie w kategoriach zapachów, które już znasz. Załóżmy, że musisz wyjaśnić obcemu zapach róży. “Kwiatowy,” “mdły,” “słodki jak miód” przyniosłoby jedynie więcej pytań. Potrzebujesz bezpośredniego doświadczenia, aby móc się wymienić spostrzeżeniami. Podobnie jak dźwięk można opisać za pomocą wysokości i długości, a światło za pomocą kombinacji różnych kolorów o różnych natężeniach, ludzie od wieków próbują logicznie opisać zapachy. Ciekawy system poniżej, często używany w świecie perfum, jest wart uwagi. Fajnie zobaczyć, jak pachnie gałka muszkatołowa, owca czy jarmuż.

  1. Kwiatowy, słodki
  2. Owocowy, soczysty
  3. Eteryczny, świeży
  4. Trawiasty, zielony
  5. Pikantny, przyprawowy
  6. Drewniany, twardy
  7. Ziemisty, korzeniowy
  8. Balsamiczny, żywiczny
  9. Płonący, dymny
  10. Fuzlowaty, oleisty
  11. Woskowaty, tłusty
  12. Zwierzęcy, ciepły

Ludzka reakcja na zapach

Istnieje wiele twierdzeń na temat magicznego wpływu zapachów na zachowanie ludzi. Przygląda się wtedy światu zwierząt, w którym psy obwąchują się nawzajem, aby następnie określić się jako przyjaciele lub wrogowie, lub samce ciem, które potrafią wyczuć partnerki z odległości kilometra. U ludzi również zakłada się istnienie takich mechanizmów, mowa tutaj o tak zwanych feromonach.

Feromony

Feromon to chemiczny przekaźnik, który przenosi informacje między osobnikami tego samego gatunku. (Wikipedia)

Najbardziej znanym przykładem jest prawdopodobnie grupa kobiet, które przez kilka miesięcy mieszkają razem. Ich cykle menstruacyjne synchronizują się, co powoduje, że wszystkie kobiety ostatecznie miesiączkują w tym samym czasie. Feromonom przypisuje się różne właściwości, a kiedy je używasz, stajesz się nieodparta dla płci przeciwnej! Co powiesz na następującą reklamę:

“Alter Ego Dla mężczyzn z trzema ludzkimi feromonami”

Alter-Ego to pierwszy produkt tego rodzaju, który zawiera nie tylko jeden lub dwa feromony, ale trzy -3- ludzkie feromony starannie zmieszane na bazie oleju, aby stworzyć zapach, któremu kobiety po prostu nie mogą się oprzeć!

Okazało się, że Alter Ego jest wyjątkowo stabilnym produktem, który daje bardziej spójne wyniki niż większość innych produktów z feromonami. Oznacza to, że efekt, jaki wywiera na kogoś dzisiaj, będzie na ogół wywoływany również jutro, pojutrze itp. Jeśli przyniesie pożądany rezultat u innej osoby lub grupy osób, szczególnie spodoba ci się to, że możesz ponownie stworzyć ten sam rezultat, kiedy tylko chcesz.

źródło: Te historie trudno traktować poważnie, choć kuszące jest, by w nie wierzyć. Znaczenie feromonów dla gatunku ludzkiego jest jednak małe w porównaniu ze światem zwierząt:

Zapach z biegiem wieków stał się coraz mniej ważny kulturowo, w świecie zachodnim chodzi często o zapobieganie lub maskowanie nieprzyjemnych zapachów. Dla nas zapach stał się czymś subiektywnym, a pomyśl tylko, że pies uznaje coś za śmierdzące, dla niego zapach jest jak obraz i po prostu to dostrzega! Wciąż są kultury, które uważają zapach za ważny. Podczas pożegnania z ukochanym przyjacielem niektórzy Papuasi w Nowej Gwinei wkładają ręce pod pachy drugiej osoby, a następnie pocierają ręce o własne ciało. Jakby to było zdjęcie, zabierają ze sobą wrażenie zapachu drugiej osoby.

Oprócz tego, że kulturowo mniej polegamy na zapachu, jesteśmy także mniej wyposażeni fizycznie niż zwierzęta, a organy potrzebne do wykrywania feromonów są w jamie nosowej zredukowane, podobnie jak mamy w ciele wyrostek robaczkowy czy kość ogonową. Chodzi o tzw. narząd lemieszowo-nosowy, który na rysunku znajduje się przed właściwym narządem węchu. Ludzie i wiele innych ssaków mają za przednimi siekaczami kanałek przechodzący przez podniebienie, którym mogą dobrze wchłaniać feromony. U nas jednak właściwy organ jest ledwie dostrzegalny, w przeciwieństwie np. do koni czy kotów.

Równolegle do zmniejszonego postrzegania zapachu występuje zmniejszona produkcja zapachu. Mówimy wtedy o tzw. gruczołach apokrynowych, które np. goryle lub szympansy mają rozmieszczone po całym ciele i wydzielają feromony. Wokół sutka mamy jeszcze takie gruczoły, dzięki którym noworodek może łatwo znaleźć sutek. Tylko wokół narządów płciowych i pach znajdują się jeszcze kilka takich gruczołów. Wpływ feromonów na człowieka jest często przeceniany, a cuda, takie jak powyższa reklama chce nas przekonać, na pewno nie będą miały miejsca w ten sposób. Prawdziwym cudem jest prawdopodobnie astronomiczny zysk, jaki ta firma osiągnie dzięki łatwowierności kupującej publiczności. Alter ego…..

Co zatem robią zapachy?

Zapachy wpływają na naszą świadomość i potrafią wprowadzać nas w określony nastrój. Nie zmuszają, ale zachęcają. I bez wątpienia prawdą jest, że cytryna jest pobudzająca i miło jest ją wąchać, gdy się pracuje. Być może poprawia to jakość twojej pracy. Albo że jaśmin działa relaksująco i miło jest go wąchać przed snem. Ale to nie znaczy, że cytryna sprawi, że będziesz pracować, a jaśmin, że zaśniesz. Zapachy dodają wartości naszemu światu, nawet jeśli nie zawsze jesteśmy tego świadomi, ale faktem jest, że osoby, które z jakiegoś powodu straciły zmysł węchu, mają zwiększone ryzyko wystąpienia objawów depresji.

Zapachy mogą być nieocenione, ale właściwą pracę musimy wykonać sami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *